SAVAŞIN EVRENSEL İLKELERİ

Savaşın evrensel ilkeleri başlığını verdiğimiz bu çalışmada Kur’an’dan hareketle konu genel çerçevede ele alınmıştır. Bu mütevazi çalışma ortaya çıkarmıştır ki söz konusu ilkelere göre hareket eden mü’minler eliyle savaş bile insanlığa katma değer sağlayan bir yapıya dönüşmüştür.

Giriş
İnsanların fıtratında yer alan birbirinin yerine geçme dürtüsü çoğu zaman kuralları hiçe sayma şeklinde
tezahür eder. Aile bireyleri arasında bile küskünlüklere sebebiyet veren bu hırs zaman zaman toplumları da birbirine düşürür. Başkasının haklarını kısıtlama hatta hayat hakkından bile mahrum etme çabaları insanlık tarihi boyunca sürtüşmeleri ve nihayetinde de savaşları hep beslemiştir. Bir toplum, ne kadar iyi bir istikamet üzere olursa olsun, haklı gerekçelerle başkalarıyla savaşmak zorunda kalır. Bu, insanoğluna ev sahipliği yaptığı günden beri yeryüzünün değişmez döngüsüdür. Sürtüşmenin ve savaşın olmadığı bir dünya hayali, hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği için savaşa her an hazırlıklı olmak, geri dönüşü olmadığında da hakkıyla bu görevi icra etmek Müslümanların en temel sorumluluklarından biridir.

Dr. Fatih Orum, Dr. Yahya Şenol, Erdem Uygan ve Vedat Yılmaz’ın ekip çalışması ile Kitap ve Hikmet dergisinde kaleme aldıkları bu yazı, 24. Sayı 6. Yıl Ocak, Şubat, Mart 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Yazıyı görüntülemek için linke tıklayın: ekip-calismasi-24-sayi-savasin-evrensel-ilkeleri

Editor

Editor