FİRAVUN VE ŞEYTANLARI

Her insan bilmelidir ki; sınav hayatımızın sonuna kadar devam etmektedir. İmtihanın en güzel örneklerinden biri olan Firavun’un hayatını incelemeye çalıştık. Ayetlerden de anlaşıldığı üzere Firavun, övülen bir lider iken birden bire sahip olduğunu sandığı gücü ve zenginliği onu esir almıştır.

Allah Teala insanlara yol gösterici olarak Kur’an-ı Kerim’ i göndermiştir. Bu yol göstericilik, sadece ibadet hayatının kurallarıyla sınırlandırılmamıştır. Ekonomi, siyaset, ahlak, eğitim gibi birçok konu, yaşanmış sayısız örnekle muhataba sunulmuştur. Bizde yazımızda bu başlıklardan birisi olan “siyaset” ile ilişkili olduğunu düşündüğümüz bir konu işlemeye çalışacağız. Konu iyi anlaşıldığı takdirde sadece siyasetçiler değil, toplumun her kesiminden bireyler de faydalı kazanımlar elde edecektir.

I.Bölüm
Bilindiği üzere Kur’an’da birçok farklı sure ve ayette Mısır’ın yöneticisi Firavun ve hanedanından bahsedilmektedir. Onların yaptığı birçok hata Kur’an’da bizlere ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Dilerseniz öncelikle Firavun’un içinde bulunduğu durumu anlamak için konunun evveliyatıyla alakalı diğer ayetleri anlatarak başlayalım.

Firavun’un ataları uzun zamandır Mısır şehrinin yönetici ailesi olmuştur. Firavun’un da köklerini oluşturan bu sülalenin şehri; adalet, liyakat ve inanç temelinde yönettiğini Kur’an, Yusuf Suresi(12) ile bize anlatmaktadır. Konuyu “adalet, liyakat ve inanç” olarak üç başlık halinde işleyelim. Birinci başlık olarak Yöneticilerin adaleti ile ilgili ayetleri verelim.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: ahmet-numal-sakal-kh-32-sayi-firavun-ve-seytanlari

Ahmet Numan SAKAL

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ocak – Mart 2021 Sayı: 32, s. 62-68