NASIL ZENGİN OLURSUNUZ? ZENGİN OLMANIN 27 YOLU

Her insan bilmelidir ki; sınav hayatımızın sonuna kadar devam etmektedir. İmtihanın en güzel örneklerinden biri olan Firavun’un hayatını incelemeye çalıştık. Ayetlerden de anlaşıldığı üzere Firavun, övülen bir lider iken birden bire sahip olduğunu sandığı gücü ve zenginliği onu esir almıştır.

“Kadınlar, çocuklar, yığınla altın ve gümüş, cins atlar, en’am ve ürünler insana, içi gidecek kadar süslü gösterilmiştir. Bunlar, dünya hayatının menfaatleridir. Kalıcı güzellikler, Allah katındadır.” (Al-i İmran 3/14)
Her insan hem zengindir hem de yoksul; şu an elimizde olanlar zenginliğimiz iken görüş alanımıza girip de henüz elimize geçmeyenler ise yoksunluğunu çektiklerimizdir. Fıtratımızın gereği bolluk içinde olmak ve zenginlik bize çekici gelmektedir.

Hali hazırda elimizde olan zenginliğimize zenginlik katmak için bu yazıda size zenginliğin 27 çeşit yolunu göstereceğim, bu yollardan birini tutup zenginliğinizi artırmak size kalmış. Zenginlik bir nasip işi ancak nasip için ilk adımı biz atacağız, sonrası görev, sabır, şükür. İşlerin sonu ise Allah’a ait.

27 zenginlik yolunu listelemeden önce zenginlik kavramı üzerine biraz beyin fırtınası yapalım. Sizce zenginlik nedir? Kim zengindir? kim yoksul? Zenginlik çoğunlukla malla mülkle ölçülse de, zenginliğin başka boyutları da var. Mal mülkle ilgili zenginlikten önce diğer boyutları bir listeleyelim.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: fatma-sahiner-kh-32-sayi-nasil-zengin-olursunuz-zengin-olmanin-27-yolu

Fatma ŞAHİNER

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ocak – Mart 2021 Sayı: 32, s. 70-75