Evliliğe Doğru

İslam dini evlenmeyi teşvik etmiş ve müslümanlara evli olmayanları evlendirme emri vermiştir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

وَأَنْكِحُوا الَْيَامَى مِنْكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ الَّلُ مِنْ فَضْلِهِ وَالَّلُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

“İçinizden evli olmayanlar ile köle ve cariyelerinizden uygun durumda olanları evlendirin. Eğer onlar yoksul iseler Allah kendi ikramıyla onların ihtiyacını giderir. Allah imkânları geniş olan ve daima bilendir.” (Nûr 24/32)

Görüldüğü gibi bekârları evlendirmek, özelde velilerine genelde ise topluma verilmiş bir görevdir. Veli de evlenecek olan gençler ve bekârlar da maddi sorunlar yüzünden evliliği ertelemesinler diye Allah Teâlâ, evlilik konusunda bizzat kendisi rızık garantisi vermiştir. Fakat her şeye rağmen evlenmek için gereken maddi imkânlar yetersiz kalabilir. Bu durumdaki bekârların nasıl davranmaları gerektiği şöyle açıklanmıştır:

“Evlenme imkânı bulamayanlar, Allah, lütfuyla onların ihtiyaçlarını giderinceye kadar iffetlerini korusunlar…” (Nûr 24/33)

وَلْيَسْتعَْفِفِ الذَِّينَ لَ يجَِدُونَ نكَِاحًا حَتىَّ يغُْنِيَهُمُ اللَّ مِنْ فَضْلِهِ

Nebimiz Muhammed Aleyhisselâm her konuda olduğu gibi evlenmek suretiyle de müminlere örnek olmuştur. Evlilikle ilgili olarak ondan şöyle bir rivayet nakledilmiştir:

“Gençler! Kimin evlenme imkânı varsa evlensin. Evlilik gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur. Evlenme imkânı bulamayan ise oruç tutsun. Çünkü oruç onun için (günahlara karşı) bir kalkandır.”

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: yahya-senol-kh-35-sayi-evlilige-dogru

Dr. Yahya ŞENOL

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ekim- Aralık 2021, Sayı: 35, s. 56-59