FARK ETTİĞİMİZ FARKLILIKLAR

“Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklılığı O’nun ayetleri arasındadır. Bunlarda, bilgi sahipleri için işaretler vardır.”

Rum suresi 22. ayet bizlere insanların birbirlerinden farklı özelliklere sahip olduğunu ve bu özelliklerin Allah’ın ayetleri arasında yer aldığını belirtmektedir. Bildiğimiz gibi ayet kelimesi Allah’ın, üzerinde düşünüp sonuçlar çıkarmamızı istediği varlık ve durumlar anlamında da kullanılmaktadır. Dillerimizin ve renklerimizin farklı oluşu, bir diğer deyişle, farklı özelliklere  sahip olmamız da üzerinde düşünmemiz gereken durumlardan biri olmaktadır. Nitekim insanların farklılıkları bu ayette örneği verilen dil ve renklerden çok daha fazlasını içermekte ve yapılan bilimsel çalışmalar da gün geçtikçe bu farklılıkları daha fazlasıyla ortaya çıkarmaktadır. Allah’ın bize lutfettiği farklılıklarımızı belirleyen temel değişkenlerden biri de zekâdır.

Meydana gelen değişimler ve yeni gelişmeler, zekâ kavramına ilişkin yorum ve tanımlamaları da değiştirmiştir. Geleneksel anlamda zekâ doğuştan bireyde var olan, sabit ve değişmez bir yeterlik olarak görülürken günümüzde zekâ kapasitesinin iyileştirilebilirliğinden bahsedilmektedir.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: ozge-mavis-sevim-kh-33-sayi-fark-ettigimiz-fakliliklar

Dr. Özge MAVİŞ SEVİM

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2021 Sayı: 33, s. 72-75