Kredi Sistemi ve Ortaklık Sistemi

Ödenemeyen borçlar insanları, alacaklıların kulu ve kölesi yapar. Allah’tan başkasına kul olmayı en büyük suç sayan İslam’ın, kredi sistemini kabul etmesi düşünülemez.

Biriktirilen paraya tasarruf denir. Kredi sistemi, tasarrufları faizli borç olarak toplayıp üçüncü şahıslara faizli borç verme sistemidir. Çağdaş ekonomiler bunu, sermaye oluşturmanın temel yolu olarak görürler. Bugün bu işi bankalar yürütür.

Daha sonra 110 lira almak üzere 100 lira vermek, yani faizli borç vermek ekonomik faaliyet değildir. Ekonomik faaliyet, iş kurmakla başlayıp üretilen mal ve hizmetin satılmasına kadar devam eden sayısız emektir.
Bu faaliyetin, borçlanma süresi içinde sonuçlanması da kârla sonuçlanması da garanti edilemez. Bu sebeple faiz yükü, ekonomik faaliyetin başarısını ciddi anlamda engeller.

Ortaklık sistemi tasarrufları ortaklık yoluyla toplayıp ihtiyaç duyulan sermayeyi oluşturma sistemidir. Hiçbir ortağa kâr garantisi verilemez. Sermayeyi kullanma süresi, yapılacak faaliyetin süresine bağlıdır. Ortaklar, oluşacak kârı da zararı da paylaşacağı için hepsi, başarıya odaklanır.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: abdulaziz-bayindir-kh-35-sayi-kredi-sistemi-ve-ortaklik-sistemi

Abdulaziz BAYINDIR

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Kasım-Aralık 2021, Sayı: 35, s. 4-10