AVRUPA NESLİMİZE ASİMİLASYON POLİTİKASI MI HAZIRLIYOR?

University of Southern Denmark İslam araştırmacısı ve ögretim üyesi Tim Jensen bir yazısında şunları açıkça ifade etti; ”Müslümanlar üzerinde tek taraflı bir siyasi odak var. Danimarka’da din özgürlüğünü kısıtlayan tüm yeni yasalar temelde Müslümanlara yöneliktir. Ve Danimarka’daki siyaset kısmen irrasyonel İslam korkusuna dayalı ve bunu güderek yönlendirilmektedir. Ben ve özellikle İslam araştırmacıları, İslam’ı siyasetçilerin istediği sonuçla araştırmadığımızın sürekli söylenmesinden, inanılmaz derecede yoruldum.”

Danimarka´dan bir gurbetçi ailenin ikinci kuşağından olan bir din kardeşinizim.

Avrupa’ya 1960’ların sonunda davet edilen misafir işçilerin geneli, Anadolu´dan büyük göç ile çıkıp gelen dedelerimiz, babalarımızdır. Sorsanız dedelerimize, babalarımıza neden vatanını bırakıp terk-i diyar ettiniz diye; kimisi der kıtlık, kimisi yokluk, kimisi işsizlik, kimisi çocuklarına eğitim hakkı. Böylesi hikayeler biraz nostaljik gelebilir.

Ancak uzun yıllardır vatandaş olarak, ümmet olarak samimice, göz göze bakışıp, ”Gurbette hayat nasıl gidiyor?” diye sormadıysanız, size samimi olarak  kendi tercübelerime dayanarak birkaç şey anlatmak isterim.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: elif-demir-gokce-kh-32-sayi-avrupa-neslimize-asimilasyon-politikasi-mi-hazirliyor

Elif DEMİR GÖKÇE

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ocak – Mart 2021 Sayı: 32, s. 24-27