HAYATINIZDA NEYİ ÖNCELEDİĞİNİZİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

“Kesinlikle kalpler, Allah’ı hatırlamakla hoşnut olur. (Rad 13/28)” Bu ayet bizlere Allah’ı hatırlamanın ruhumuzun doyumu ve gelişiminde, kalbimizin yatışmasında ne denli öneme sahip olduğunu göstermektedir.

Geçenlerde sosyal medyada gezinirken bir video ile karşılaştım. Genç bir arkadaşımız gitar çalıp şarkı söylerken babaannesi arkadan sesleniyor:

“Yavrum namaz kıl önce, namaz… İlla ki namaz, illa ki namaz, çünkü namaz bize farz.”

Genç arkadaşımız da naif bir şekilde “Tamam” deyip videoyu kapatıyor. Aslında yirmi saniyeden oluşan bu kısacık video çok şeyi düşündürüyor insana. En önemlisi de hayatımızda neleri öncelediğimizi…

Hepimizin bildiği gibi insan yıllanmış bir balçıktan yaratılan bir bedenden ve hakkında pek de fazla bilgi sahibi olmadığı bir ruhtan yaratılmıştır. ‘Sen kimsin?’ diye sorulduğunda ilk olarak fiziksel özelliklerimiz aklımıza gelse de bizi biz yapan özelliklerimizi içinde barındıran aslında ruhumuzdur ve bedenimizin belirli bir süresi olmasına rağmen ruh sonsuzluğa aşinadır. O yüzden yaşı çok ilerlemiş olan insanların bile ruhlarının genç kaldığından bahsettiklerini, yaşlarını bir türlü kabullenemediklerini görürüz. Bu yazımda sizlerle bedenimiz ve ruhumuz için neler yaptığımızdan, hangisini öncelediğimizden ve aslında önceliklerimizi belirlerken nelere dikkat edip neler yapmamız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: ozge-mavis-sevim-kh-31-sayi-hayatinizda-neyi-oncelediginizi-hic-dusundunuz-mu

Dr. Özge MAVİŞ SEVİM

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ekim – Aralık 2020, Sayı: 31, s. 70-72