‘’KUR’AN’A GÖRE’’ Mİ YOKSA ‘’BİZE GÖRE’’ Mİ KONUŞALIM?

Kur’an dışı kaynakları referans alan [geleneksel dindeki] hatalı görüşler fark edildikçe Kur’an’a doğru var olan yönelim de artıyor. Ancak bu yönelim bazı çevrelerde hatalı Kur’an yorumlarını da gündeme getiriyor. Bazı hocalar bu hatalı yorumları delil göstererek dinle ilgili bilgilerin/hükümlerin ‘’Kur’an’a göre’’ ifadesi ile değil de ‘’bana göre’’ ifadesi ile sunulması gerektiğini savunuyor.

Bu hocalara göre Kur’an’ın bildirdiği hükmü beyan ederken bile ‘’Kur’an’a göre’’ değil de ‘’bana göre’’ ifadesini [kaydını] düşmemiz gerekiyor! Yoksa kendimizi Allah yerine koyar, Allah adına konuşurmuşuz!
Kanaatimizce bu yanlış bir değerlendirmedir. Çünkü burada su-i misallerin emsal kabul edilmesi sureti ile yapılan hatalı bir genelleme bulunmaktadır.

Bunun yanlış olduğunu Kur’an’dan delillerle de izah edeceğiz. Ancak daha önce bu yanlışlığı farklı bir yöntemle göstermek istiyoruz. Bu amaçla her biri Kur’an ayeti olan bazı hükümleri [önerilen yönteme uyarak] ‘’bana göre’’ ifadesi ile nakledecek ve böylece ortaya çıkan iğreti durumu birlikte görmüş olacağız. İşte bazı örnekler;

Bana göre Allah’tan başka ilah yoktur (47/19).

Bana göre Muhammed Allah’ın elçisidir (3/144).

Tüm insanlar gibi o da ölmüştür (39/30). Ve hesap günü bize de kendisine de ne yapılacağını bilememektedir (46/9).

Bana göre ölümden sonra yeniden diriliş vardır (36/51;39/68)

Bana göre cennet-cehennem vardır ve salih amel işleyen mü’minler cennete (2/82), kafirler cehenneme gidecek (3/12). ana göre kasden bir mü’mini öldürenin cezası cehennemdir (4/93)

Bana göre Allah şirk haricindeki bütün günahları affedebilir ama şirk içinde ölenleri (şirki) affetmez (4/116).

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: zeki-bayraktar-kh-33-sayi-kuarana-gore-mi-yoksa-bize gore-mi-konusalim

Prof. Dr. Zeki BAYRAKTAR

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2021 Sayı: 33, s. 30-33