KUR’ÂN’I MUHAMMED Mİ (A.S.) YAZDI?

Kitaplarında uzman olanların yanında, uzman olmayıp da yalnızca verilen kitabın içeriğini bilen kişiler de, Kur’an ve onu getiren nebi geldiği zaman onu net bir şekilde tanımalarını sağlayacak kadar çok bilgiyi kendi kitaplarında bulabilir. Yani, Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğu ve onu getiren kişinin de Allah’ın nebisi ve elçisi olduğu bilgisi, önceki kitaplardan, uzmanlık gerektirmeyecek derece açık şekilde bulunabilmektedir.

Kur’an’ın ilk indiği dönemden beri, onun Allah’ın indirdiği vahyin tam metni değil, “Muhammed’in sözleri” (a.s.) olduğunu söyleyenler çıkmıştır. Şimdi bu iddiaları farklı boyutlarıyla ele alarak ilgili yanıtları verelim:

A- ELÇİLİK KAVRAMI DELİLİ
Yazımızın geri kalan kısmında, Kur’an’ın Muhammed aleyhisselamın kendisine ait sözlerden oluştuğu yani onu Muhammed’in (a.s.) yazdığı iddiasına pek çok açıdan yanıt verilecektir. Bu kısım ise, Kur’an’ı Allah’ın ilham edip Muhammed’in kelimelere döktüğü iddiasının doğru olamayacağını elçilik kavramı üzerinden açıklamaktadır. “Elçi” şeklinde tercüme ettiğimiz “resul (رسول)” sözcüğü, “birine gönderilen söz” anlamına geldiği gibi “o sözü iletmek için gönderilen elçi” anlamına da gelir. Allah’ın elçilerinin görevi, onun sözlerini insanlara ulaştırmaktır. Kur’an’da “Allah’ın resulü/ elçisi” ve “elçimiz/ elçilerimiz/Rabbinin elçisi” şeklindeki ifadeler, Allah’ın seçtiği insanlardan olan elçiler ve melekler için pek çok ayette kullanılmıştır. Demek ki elçiler insan ya da melek olmak üzere iki türdendir.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: zeynep-donmez-kh-32-sayi-kurani-muhammed-mi-as-yazdi

Zeynep DÖNMEZ

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ocak – Mart 2021 Sayı: 32, s. 30-41