NASIL DOLDURULUR BU ‘BOŞ’LUK?

Vaktimizi verimli kullanabilmek için kullanabileceğimiz stratejiler var mı? Bunları nasıl ve ne şekilde hayatımıza geçirebiliriz? Bu sorulara cevap vermek adına bu yazımızda sizlere zaman yönetimi yaklaşımlarından ve bu yaklaşımları ne şekilde hayata geçirebileceğimizden bahsetmek istiyoruz.

“Akıp giden zaman çok önemlidir.  İnsan kesin olarak kaybetmektedir.

Kaybetmeyenler, Allah’a inanıp güvenen, iyi işler yapan, birbirlerine sürekli doğru davranışları hatırlatan ve sürekli sabırlı/kararlı olmayı hatırlatan kimselerdir.” (Asr Suresi)

Dünyamızı büyük oranda etkisi altına alan Koronavirüs salgınının ülkemize sirayet etmesiyle yaşantımızda da radikal değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Bu değişimlerin başında ‘evde kal’ uyarılarına kulak vermek geliyor. Birçoğumuz hem kendimiz hem de çevremizdeki insanların sağlığını tehlikeye atmamak adına bu konuda bilinçli davranıyor ve evlerimizde kalmaya olabildiğince gayret ediyoruz. Ama hiç fark ettiniz mi aynı zamanda bu süreçte sanki zaman bizim için işlemiyor gibi davranıyoruz. ‘Boş’ zamanımızı nasıl ‘geçiştireceğimizle’ ilgili sıkıntılar yaşıyor, evde ne kadar sıkıldığımızdan bahsetmeden bir gün bile geçiremiyoruz. Bir diğer deyişle, akıp giden zamanın çok önemli olduğunun farkına varamıyoruz. Oysaki Asr sûresi bu konuda bizi uyarıyor ve kaybedenler olmamamız için ‘sürekli’ doğru davranışlarda bulunmayı ve sabırlı/kararlı olmayı öğütlüyor…

Dr. Özge MAVİŞ SEVİM

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2020, Sayı: 29, s. 96-98

Yazıyı görüntülemek için linke tıklayın: ozge-mavis-sevim-nasil-doldurulur-bu-bosluk-kh-29-sayi