BİR ANNENİN YAVRULARINA NASİHATİ

Sevgili yavrularım;
Hayatta alınan en büyük ve en önemli karar öncelikle din, akabinde evliliktir. Bu seçimler insanı ya rezil ya da vezir eder. Dinini yani hayata çeki düzen verecek, kurallar belirleyecek, sorumluluk duygusu ile görevleri ve sınırları çizecek olan yolu yanlış seçmek insanı hem bu dünya da hem de ahirette perişan eder.

Eş seçiminin yanlış yapılması, cehennemî hayatın dünyadaki başlangıcıdır. Seçimi her birey kendisi yapmaktadır. Seçimi doğru yapılan, emek verilen her eş dünya süsü olarak geri dönüş yapacaktır. Hele de toprak kavramıyla özdeşleştirilen kadına yapılan yatırım aileye mutluluk olarak geri dönecektir.

Mutlu olan kadın mutlu etmek için elinden gelenin üstünde gayret verir. Kadını mutlu olmuş evlilikler aile olmaya adaydır. Hayatı paylaşmanın diğer adı olan evlilik, aile olunmayan bir ortamda cehenneme dönüşür. Egolarını tatmin etme yarışına giren, kişiliği tam oturmamış sağlıksız iki kişi birbirlerine yaptıklarıyla hayatı
çekilmez hale getirir.

Asiye Türkan’ın kaleme aldığı bu yazı, Kitap ve Hikmet dergisinde 24. Sayı 6. Yıl Ocak, Şubat, Mart 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Yazıyı görüntülemek için linke tıklayın: asiye-turkan-24-sayi-bir-annenin-yavrularina-nasihati