Diyanet’in Dayattığı Namaz Vakitleri

26 -27 Eylül 2021 tarihlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresinde şu kararlar alındı
1. İmsak ve yatsı vakitlerinin takdirinde şer’î gecenin üçte biri, Güneş doğuş ve batışın takdiri için gece ve gündüzün en az 5 saat olması hesabına göre takvim hazırlanır. Tahammül edilemeyecek derecede meşakkat ortaya çıkmadığı sürece namaz vakitleri için belirlenmiş olan şer’î alametleri ihmal etmek caiz olmaz. Namaz vakitlerinin takdir edilmesi sadece zorluk ve meşakkat zamanlarıyla sınırlıdır.

2. Fecr (imsak) vakti, doğu ufkunda ortaya çıkan yatay beyazlıkla yani Güneş ufka 18 derece yaklaştığında başlar.

3. Yatsı vakti, Güneş battıktan sonra kızıllığın kaybolmasıyla yani Güneş ufkun 17 derece altına indiğinde başlar.

4. Vakit alametlerinin oluşmadığı zamanlarda imsak ve yatsı vakitleri şer’î gecenin üçte biri kriterine göre hesaplanır. Fecrin doğmadığı zamanlarda şer’î gece hesabında son oluşan fecr vakti esas alınır. İmsak ve yatsı alametleri oluştuğu halde şer’î gecenin üçte birinden sonra vaktin girmesi sebebiyle normalin üzerinde zorluk ve meşakkat olduğunda bu vakitler takdirle belirlenir .”

Kur’an’da “şer’î gece” diye bir kavram yoktur, vakitle ilgili bütün bilgiler evrenseldir. Gece ile gündüzün ölçülerini koyan (Müzzemmil 73/20) ve vakit hesaplarını ayrıntılı olarak belirleyen Allah’tir (İsra 17/12). Allah, bu dinde hiçbir güçlük oluşturmadığı (Hac 22/78) için dünyanın her yerinde, herkesin gözlemleyebileceği ve bir sıkıntıya girmeden uygulayabileceği vakit ölçüleri koymuştur. Şimdi Allah’ın koyduğu vakit ölçülerini, ilgili ayetlerden öğrenmeye çalışalım.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: abdulaziz-bayindir-kh-34-sayi-diyanetin-dayattigi-namaz-vakitleri

Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Temmuz-Eylül 2021 Sayı: 34, s. 4-17