HZ. İBRAHİM’İN (a.s) ARADIĞI

Hz. İbrahim’in yaşadığı bölgede canı pahasına yapmış olduğu dâvet ve mücadele, her Nebi’de olduğu gibi, yurdunda yaşayamayacak kadar zor bir dönemece evrilmiş ve hicret etmek zorunda kalmıştır.

Kitabımız Kur’ân, Hz. İbrahim’in içerisinde doğup büyüdüğü toplumun “müşrik” bir yapıda olduğunu bizlere haber veriyor:

“Siz hurafe üreterek sadece, Allah ile aranıza koyduğunuz putlara kulluk ediyorsunuz. Allah ile aranıza koyup kulluk ettikleriniz, size rızık verecek güçte değillerdir. Siz rızkı Allah katında arayın, ona kul olun; ona teşekkür edin, çünkü ona döndürüleceksiniz.” (Ankebût 29/17)

“Allah ile aranızda uydurma ilahlar olmasını mı istiyorsunuz? Siz varlıkların Rabbini ne sanıyorsunuz?” (Sâffât 37/86-87)

Müşrik yapıda olan insanların ve toplumların Allah’ı inkâr edenler değil Allah’a ortak koşanlar olduğunu, yerleri ve gökleri yaratanın, yağmurlar yağdırıp topraktan türlü türlü nimetler çıkartanın Allah olduğunu bilmekte ve kabul etmekte olduklarını yine kitabımız Kur’ân’dan öğreniyoruz.

“Bunlara, ‘Gökleri ve yeri yaratan, Güneş’i ve Ay’ı hizmete sokan kimdir?’ diye sorsan kesinlikle ‘Allah’tır’ derler. Öyleyse yanlışa nasıl sürükleniyorlar?” (Ankebût 29/61)

“Onlara; ‘Gökten su indirip ölü toprağı canlandıran kimdir?’ diye sorsan ‘Allah’tır’ derler. De ki; ‘Her şeyi güzel yapmak Allah’a mahsustur.’ Ama onların çoğu bunu düşünmezler.” (Ankebût 29/63) 

Muharrem Erhan Koyuncu

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Ocak-Şubat-Mart 2020, Sayı: 28, s. 92-97

Yazıyı görüntülemek için linke tıklayın: muharrem-erhan-koyuncu-kh-28-sayi-hz-ibrahim-as-in-aradigi