MEAL OKURKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARA ÖRNEK: TEVBE 5. ÂYET

İslam savaşı değil, barışı ve yardımlaşmayı emretmektedir. Böyle olmasına rağmen Tevbe sûresinin 5. âyetine “Seyf âyeti/Kılıç âyeti” diyenlerin yaptıkları tercüme hatalarını bu yazımızda delilleri ile sizlere sunuyorum.

(Eûzu bi’llahimin’eş-şeytânir-racîm) Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım. (16/98) (Bismillâhirrahmânirrahıym) Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla

“Bu haram aylar/dokunulmaz oldukları dört ay çıkınca, (Mekke’yi terk etmeyen) o müşrikleri (Mekke’de) bulduğunuz yerde öldürün! Onları yakalayın, kuşatın ve her yerde gözetleyin. Eğer tevbe ederler, namazı dosdoğru kılarlar ve zekâtı verirlerse yollarını serbest bırakın (mümin oldukları için Mescid-i Haram’da kalabilirler). Muhakkak ki Allah bağışlayan ve merhamet edendir.” (Tevbe 9/5).

Meal ve tefsirlerden bazılarında; Tevbe 5. âyetin içinde geçen, “o müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün!” ifadesini çekip almak suretiyle bu âyetin “seyf âyeti/kılıç âyeti” olduğunu söyledikleri görülmektedir. Bunu söyleyenlerin; Allah’ın, hiçbir ayırım yapmadan “bütün müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün” emrini müminlere vermiş olduğunu sanarak/düşünerek hatalı bir tercüme yaptıkları açıkça ortadadır.

Yazının tamamını görüntülemek için linke tıklayın: harun-sorkun-kh-33-sayi-meal-okurken-dikkat-edilecek-hususlara-ornek-tevbe-5-ayet

Harun SORKUN

Yayımlandığı Yer: Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2021 Sayı: 33, s. 92-99